İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

2’nci Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali kapılarını açtı

Bu yıl ikincisi düzenlenen Memleketler arası Food Fest Antalya Gastronomi Şenliği, düzenlenen açılış merasimiyle kapılarını açtı 

2’nci Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali kapılarını açtı
03 Eylül 2023 - 0:24


Bu yıl ikincisi düzenlenen Memleketler arası Food Fest Antalya Gastronomi Şenliği, düzenlenen açılış merasimiyle kapılarını açtı 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin mahallî besine sahip çıkmak, Antalya mutfağını ve bölgenin coğrafik işaretli eserlerini öne çıkarmak emeliyle hayata geçirdiği Memleketler arası Food Fest Antalya Gastronomi Şenliği, düzenlenen açılış merasimiyle kapılarını açtı. Bu yıl “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla ikincisi düzenlenen şenliğin açılışına; Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş, ÇUKTOB İdare Şurası Lideri Tayyar Zaimoğlu, MASTOB İdare Heyeti Lideri Cengiz Barut, ETÜDER İdare Şurası Lideri Melih Şahinöz, AKTOB İdare Heyeti Lideri Kaan Kaşif Kavaloğlu, TÜROFED İdare Şurası Lideri Erkan Yağcı, AGYİD İdare Konseyi Lideri Zeki İhtimam, dünyaca ünlü şefler, STK liderleri ve gastronomi alanında faaliyet gösteren pek çok kesim temsilcisi katıldı. Açılış merasiminde birinci olarak kelam alan AGYİD İdare Heyeti Lideri Zeki İtina, Antalya’nın yöresel yemeklerini dünyaya tanıtmanın turizme sağlayacağı yarara vurgu yaparken, TÜROFED İdare Heyeti Lideri Erkan Yağcı, Antalya’nın son yıllarda kültürel ögeleriyle da ön plana çıktığını ve turizmde çeşitliliği arttırmak için gastronominin üzerinde durulması gereken en kıymetli öge olduğunu belirtti.

 

Başkan Muhittin Böcek: Bu Şenlik ile Kentimizin Dünyaya Açılan Kapılarına Bir Yenisini Daha Ekledik

Konuşmasına Milletlerarası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’nin kente paha kattığını belirterek başlayan Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek “Bildiğiniz üzere Antalya’mızda 2 şenliğimiz vardı. Bunlardan biri özüne döndürdüğümüz Altın Portakal Sinema Şenliği, ikincisi de Milletlerarası Piyano Festivali’ydi. Misyona geldiğimiz birinci günden beri Antalya’nın yalnızca turizmin değil; kültür sanatın ve gastronominin de başşehri olacağı kelamını vermiştik. Bu niyetle, 1 milyonun üzerinde ziyaretçisi olan, belediye eliyle yapılan en büyük fuar olan Antalya Kitap Fuarı’nı, herkesin kendinden bir şey bulduğu Türkiye’nin birinci ve tek hobi şenliğini, nostaljiyi yaşatan Yeşilçam Şenliğini, yörükler diyarı olarak öncülük yaptığımız Yörük Türkmen Festivali’ni başlattık.

Kentimize gastronomi alanında da hak ettiği bedeli kazandırmak için geçen yıl Memleketler arası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’nin birincisini gerçekleştirdik. Böylelikle kentimize kıymetli 5 şenlik daha kazandırarak şenlik sayımızı 2’den 7’ye çıkarttık. Bir gastronomi kenti olabilmenin ne kadar sıkıntı olduğunu, alışkanlıkların oluşmasının ve güzel besinin ne kadar kıymetli olduğunu her birimiz çok uygun biliyoruz. Antalya, gastronomiye verdiği kıymetin yanında sofraya gelen zerzevatın, meyvenin, etin en uygununu üreten bir kenttir. Bu yüzden vazifeye geldiğimizden beri tarımda sürdürülebilirlik prensibini çok önemsiyoruz. Adeta bir ikram olan coğrafyamızda yarının sağlıklı kuşakları için ne üzere çalışmalar yapılması gerektiği ile ilgili aralıksız çalışıyoruz. Bu şenlik ile kentimizin dünyaya açılan kapılarına bir yenisini daha ekledik. Antalya’mız artık yalnızca güneşi, denizi ve tabiatı ile değil; lokal mutfağının cazibesiyle de tercih edilir hale geldi. Zira hoş Antalya’mızın Anadolu’yu Akdeniz lezzetleriyle harmanlayan mutfak kültürü ve içinde; barışı, kardeşliği, cet mirası tohumlarımızı, Akdeniz’in büyülü dokusunu ve kadim tarihini barındıran eşsiz lezzetleri ile dünya markası olmayı ziyadesiyle hak ediyordu. Antalya’mızı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği üzere dünyanın en hoş kenti yapan da işte taşıdığı bu bedellerdir. Bu kıymetler, ülke ekonomimiz ve turizmimiz için de birer mihenk taşıdır. Antalya’mız bugün yerli ve yabancı turistin en çok tercih ettiği tatil yerlerinden biriyse, bunda mutfağımızın hissesi da çok büyüktür. İşte bugün, Antalya’mızın bedellerine sahip çıkmak, onları daha güçlü kılmak ve geleceğe miras bırakmak için çıktığımız bu yolda ulaştığımız muvaffakiyetin memnunluğunu yaşıyoruz. Mutfağımızın ismini dünya arenasına altın harflerle yazdırma gayemizde büyük katkısı olan bu şenliğe mesken sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz.

Antalya’mızın verimli topraklarında yetişen eserlerimizle tarladan sofraya dediğimiz tıpkı vakitte “Antalya’dan Dünya’ya’’ mottosuyla düzenlediğimiz şenliğimizde, Türkiye’den ve Dünya’dan birbirinden ünlü Michelin yıldızlı ve ödüllü şeflerimizi, gurmelerimizi, gastronomi ve turizm yazarlarımızı, kesimin farklı alanlarındaki profesyonellerimizi bir kere daha Antalya’mızda buluşturuyoruz. 3 gün sürecek şenliğimizde, daima birlikte özlediğimiz sofraları paylaşacağız’ dedi

 

Antalya Valisi Hulusi Şahin: Turizm Başşehri Antalya’da Maksadımız Yalnızca Para Kazanmak Değil, Kentimizi Ziyaret Eden Konuklarımızın Kalbini Kazanmaktır

Konuşmasına Milletlerarası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’ni hayata geçiren Lider Muhittin Böcek ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek başlayan Antalya Valisi Hulusi Şahin “Göreve geldiğimden bu yana şimdi üç ilçeye ziyaret gerçekleştirdim. Turizmin yanı sıra Antalya tarım alanında da çok önemli değere sahip bir bölge. Örneğin Korkuteli ilçesi Türkiye’nin mantar muhtaçlığının %50’sinden fazlasını karşılıyor. Turizm başşehri Antalya’da gayemiz yalnızca para kazanmak değil, kentimizi ziyaret eden konuklarımızın kalbini de kazanmaktır. Bunun için öncelikle Türkiye’mizin süper mutfağını tanıtmamız gerekiyor. Bu şenlikte birincil amacımız Antalya yemeklerini ve Türk mutfağını en uygun formda konuklarımıza sunabilmek. Antalya dünyanın önde gelen gastronomi kentlerinden biri olabilir. Bu şenlik bu yolda atılmış büyük bir adımdır” dedi. 

Açılış konuşmalarının akabinde, yörük kostümlü bayanlar coğrafik işaretli Antalya yemeklerinin seçkin örneklerini, bakır kaplarda protokol mensuplarına sundu. Açılışın akabinde Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş ve şef Arda Türkmen’in iştirakiyle ‘Antalya’dan Dünyaya’ isimli workshop gerçekleştirildi. Ünlü şef, hazırladığı tahin soslu tavuğun sunumunu yaptı. 

Festival’in birinci günü, binlerce kişinin iştirakiyle gerçekleşen Melek Mosso konseriyle son buldu. Sahnede en sevilen müziklerini seslendiren ünlü sanatçı geceye damgasını vurdu.

2.Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Şenliği 3 Eylül tarihine kadar; stantlar, eser tanıtımları, workshoplar, paneller söyleşiler, yarışlar ve konserler ile devam edecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34