İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Akhisarspor MKE Ankaragücü Aytemiz Alanyaspor Antalyaspor İstanbul Başakşehir Beşiktaş Bursaspor Erzurum BB Çaykur Rizespor Fenerbahçe Galatasaray Göztepe Kasımpaşa Kayserispor Atiker Konyaspor Trabzonspor Demir Grup Sivasspor Yeni Malatyaspor

2022-2023 Sezonu TFF Fair Play/Adil Oyun Ödül Töreni Yapıldı

Türkiye Futbol Federasyonu 2022-2023 Sezonu TFF Fair Play/Adil Oyun Mükafatları düzenlenen merasimle sahiplerini buldu.

2022-2023 Sezonu TFF Fair Play/Adil Oyun Ödül Töreni Yapıldı
30 Ağustos 2023 - 21:36


Türkiye Futbol Federasyonu 2022-2023 Sezonu TFF Fair Play/Adil Oyun Mükafatları düzenlenen merasimle sahiplerini buldu.

TFF Fair Play ve Toplumsal Sorumluluk Kurulu’nun Üstün Lig ve 1. Lig kapsamında grup, futbolcu, teknik yönetici, başkan/yönetici ve taraftar olmak üzere 5 kategoride yaptığı kıymetlendirme sonucu mükafata layık görülenler belirlendi.

TFF’nin Riva’daki Hasan Doğan Ulusal Kadrolar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen merasime, TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, TFF İdare Konseyi Üyeleri, TFF Fair Play ve Toplumsal Sorumluluk Heyeti Üyeleri, Antalyaspor Kulübü Lideri ve Kulüpler Birliği Vakfı Lider Yardımcısı Sabri Gülel, Beşiktaş JK İdare Konseyi Üyesi Bilgihan Cenk Sürmen, Tümosan Konyaspor Kulübü İdare Şurası Üyesi Muammer Akın, Corendon Alanyaspor Kulübü İdare Konseyi Üyesi Sefa Ertuğ, Pendikspor Kulübü İdare Şurası Üyesi Murat Demiray, Sakaryaspor Kulübü İdare Şurası Üyesi Cumhur Genç, Atakaş Hatayspor Teknik Yöneticisi Volkan Demirel, Yılport Samsunspor Teknik Yöneticisi Hüseyin Eroğlu, Teknik Yönetici Gökhan Zan, Kaleci Ferhat Kaplan, Altınordu Kulübü Sportif Yöneticisi Murat Korkmaz, Altınordu Kulübü Kurumsal İrtibat Müdürü Can Erbesler ve davetliler katıldı.

 

TFF Lideri Büyükekşi: “Hepimizin içinde olan sağduyuyu, yardım hissini ve saygıyı futbolda hissetmeye ve görmeye muhtaçlığımız var”

 

Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi, ödül merasiminde yaptığı konuşmada, federasyon olarak vazifeye geldikleri birinci günden itibaren Türk futbolunun marka kıymetini yükseltmek için birçok değerli çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek, “Hoşgörü, barış ve kardeşliğin ön plana çıktığı bir futbol kültürü yaratma çabasında olduk. Hepimizin içinde olan sağduyuyu, yardım hissini ve saygıyı futbolda hissetmeye ve görmeye gereksinimimiz var. İşte bu yüzden Fair Play ruhunun alanda, tribünlerde, televizyonlarda, radyolarda, tüm dijital mecralarda yaşanmasını istiyoruz.” dedi. 

“Futbol tarihimizde Fair Play ruhunu taşıyan çok değerli örnekler var”

Futbol tarihimizde Fair Play ruhunu taşıyan çok değerli örnekler olduğunu kaydeden Büyükekşi, “Lefter, Metin Oktay, Süleyman Seba, Can Bartu, Özhan Canaydın, Özkan Sümer bunlardan yalnızca bazıları… Bu isimler Türk futboluna ve gönüllerimize isimlerini altın harflerle yazdırdılar. Baktığımız vakit hepsinin bir ortak paydası var. O da, Fair Play ruhuna sahip olmaları. Ve bu manada, hem saha içinde hem saha dışında herkese örnek olmaları. TFF olarak biz de bu örneklerin tüm topluma yayılması için geçtiğimiz yıl Fair Play Komitesi kurduk. Mükafatlar vermeye başladık. Fakat zelzele felaketi sonrasında ödül törenlerimizi gerçekleştiremedik. Bu sebeple, bugün burada sizlerin huzurunda 2022-2023 sezonunun mükafatlarını vereceğiz. Artık ödüllerimiz yalnızca Harika Lig’i değil, 1. Lig’i de kapsıyor. Öbür taraftan, bugün birinci sefer vereceğimiz En Yeterli Toplumsal Sorumluluk Mükafatı ile TFF özel mükafatları de sahiplerini bulacak.” sözlerini kullandı.

Fair Play’in ön planda olduğu bir futbol iklimini narin bir çiçek üzere yeşertmemiz gerekiyor”

TFF olarak ana gayelerin, Türk futbolunun marka pahasını yükseltmek olduğunun altını çizen TFF Lideri kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bunun için, Fair Play’in ön planda olduğu bir futbol iklimini narin bir çiçek üzere yeşertmemiz gerekiyor. İşte bunun için, küfür ve şiddet, makûs tezahürat, kaos yaratacak açıklamaları duymak istemiyoruz. Hiçbir formda ve yerde görmek istemiyoruz. Bugün Beşiktaş Liderimiz Ahmet Parıltı Çebi’nin birebir husustan şikayet ettiğini duydum. Son derece haklı. Evvel herkesin bu hususta şapkasını önüne koyup düşünmesi lazım. Bütün liderlerimiz, futbolcularımız, yöneticilerimiz hepsi çok bedelli. Küfürle, şiddetle hiçbir yere varamayız. Evvel birbirimize hürmet ve sevgi göstermemiz lazım. Küfürü lügatımızdan çıkarmamız gerek. Hele ki çocuklarımız, torunlarımız bunlara şahitlik ederek büyüsünler hiç istemiyoruz. Tüm futbolseverleri, kulüp liderlerimizi ve yöneticilerini, teknik yöneticileri, futbolcularımızı, tüm basın mensuplarını küfüre, makûs tezahürata ve şiddete karşı bizimle omuz omuza durmaya davet ediyorum. Ayrıyeten; küfüre, makus tezahürata ve şiddete karşı bir farkındalık kampanyası hazırlıyoruz. Yakın bir vakitte kamuoyuyla paylaşacağız. Bu hususta federasyon olarak, üzerimize düşeni kararlılıkla yapacağımızı bir defa daha tabir etmek isterim. Fakat, futbolda görmek istediğimiz hoş iklimi birlikte hareket edersek yaratabiliriz. Bunun için, herkesin ortak emeğine ve hassasiyetine muhtaçlığımız var. Hepimiz, merhum Barış Manço’yu hoş hatırlarız. Kendisi der ki: “İnsanın öğrenmesi gereken birinci lisan tatlı lisandır.” Hoş bir atasözümüz daha var: “Tatlı lisan yılanı deliğinden çıkarır.” Tatlı kelam söyleyen makus kelam işitmez. Bu minvalde, Fair Play ruhuna muhalif tüm hareketlere ve açıklamalara caydırıcı cezalar vermeye devam edeceğiz. Tekrarlandığı takdirde ise, bu cezalar artarak uygulanacak. Buradan futbola gönül veren herkese soruyorum. Geleceğe bırakmak istediğimiz miras nedir? Berbat tezahürat, küfür ve şiddet mi? Futbol insanları bir ortada tutan en büyük güç, sevgi insanları bağlayan en büyük duyguyken; sevenin sövdüğünü mü öğreteceğiz. Bu kadar gayrete, emeğe ve alın terine karşın futbolumuzun prestijini, imajını ve marka pahasını neden daha ileriye taşıyamadığımızı nasıl açıklayacağız? İşte bu sebeple, tüm paydaşlarımızdan bizi destekleyen bir yaklaşım ve davranış göstermelerini bekliyoruz. ‘Böyle gelmiş, bu türlü gider’ mantığını artık kabul etmiyoruz. Bu türlü gelmiş artık bu türlü gitmez.”

Ödüle layık görülen futbolcuları, yöneticileri, teknik yöneticileri, taraftarları ve kulüpleri tebrik eden Mehmet Büyükekşi, Fair Play ve Toplumsal Sorumluluk Şurası Eski Lideri Prof. Dr. Tamer Yılmaz’a verdiği emeklerden dolayı teşekkür etti. Fair Play ve Toplumsal Sorumluluk Kurulu’nun yeni lideri Ali Erten’e de misyonunda muvaffakiyetler dileyen Büyükekşi, şuranın yeni üyesi Türk futbolunun örnek isimlerinden Metin Tekin’e de ‘hoş geldiniz’ dedi.

Fair Play ve Toplumsal Sorumluluk Konseyi Lideri Ali Erten: “Bütün gayemiz Fair Play’i teşvik etmek, onurlandırmak ve bu halde âlâ ve doğruyu çoğaltmak”

TFF Fair Play ve Toplumsal Sorumluluk Şurası Lideri Ali Erten ise konuşmasında, karar verirken ölçülebilen ve ölçülemeyen kriterlerden yola çıktıklarını aktararak, “Ama bunun dışında bu davranışların tamamını ölçmek mümkün olamadığı için Fair Play’in temel prensipleri, kabul görmüş genel unsurları çerçevesinde titizlikle, büsbütün objektif ve bağımsız bir konsey olarak bu kararları oluşturduk. Ve mükafata layık isimleri belirledik. 2023 sahiden ülkemiz için inanılmaz sıkıntı ve büyük bir felaket yaşadığımız bir yıldı. Canlarımızı kaybettik. Ödüllerimizde onlardan izler bulacaksınız. Bu acıların azaltılmasında Futbol Ailesi olarak herkes seferber oldu. Fair Play’i Adil / Dürüst Oyun halinde çok kısa olarak tanımlıyoruz fakat Fair Play aslında bu kısa tarifin ötesinde etik ve etik üstü pahalar ve unsurların oluşturduğu bir bütün. Bir ömür biçimi. Biz kararlarımızı verirken buna da çok dikkat ediyoruz. Bu davranış anlık bir olay mı, yoksa bu kişinin hayatıyla, geçmişiyle özdeşleşmiş, onu tanımlayan, karakterine yansımış bir olay mı? Bu da bizim ölçülerimizden biri oldu. Umarım yanlışsız kararlar vermişizdir. Zira Fair Play’in temelinde rakibe hürmet, onu bir düşman değil tam aksine oyundaki yol arkadaşı, iş ortağı ve öbür etik bedellerle birlikte oyunun vazgeçilmez bir ögesi olarak pahalandırmak var. Kuvvetli uğraş ortamında ve kazanma baskısı altında dahi bu yapısal karakterini değiştirmeyen, onu gerçekleştirmek için zorluklara direnen şahıslar, kurumlar, kadrolar örnek davranışlar sergilemiş oluyorlar. Bütün gayemiz bu davranışları teşvik etmek, onurlandırmak ve bu halde düzgün ve doğruyu çoğaltmak. İnşallah bu doğrultuda gerçek ve objektif kararlar vermişizdir. Bunları da takdirinize sunacağız. Futbol ikliminin güzelleştirilmesinde karınca kararınca bir katkımız olduysa ne memnun bizlere.” dedi.    

Ödüller sahiplerine kavuştu

Konuşmalarının akabinde TFF 2022-2023 Sezonu Fair Play / Adil Oyun Mükafatları sahiplerine takdim edildi. Merasimde kategorilere nazaran mükafata layık görülenler şöyle:

Süper Lig en centilmen kadro: Konyaspor

Süper Lig en centilmen teknik yönetici: Volkan Demirel (Atakaş Hatayspor)

Süper Lig en centilmen taraftar: Alanyaspor

Süper Lig en centilmen futbolcu: Ferhat Kaplan (Giresunspor)

1. Lig en centilmen kadro: Pendikspor

1. Lig en centilmen teknik yönetici: Hüseyin Eroğlu (Yılport Samsunspor)

1. Lig en centilmen yönetici: Cumhur Genç (Sakaryaspor

1. Lig en centilmen futbolcu: Marco Paixao (Altay)

En güzel toplumsal sorumluluk projesi: Beşiktaş

TFF Özel Mükafatları: Altınordu Futbol Akademisi (ALFA), Kulüpler Birliği Vakfı, Volkan Demirel ile Gökhan Zan, Atiba Hutchinson.

Gökhan Zan: “Keşke memleketime bir şey olmasaydı da bu türlü bir mükafata layık görülmeseydim”

Atakaş Hatayspor Teknik Yöneticisi Volkan Demirel ile birlikte TFF Özel Ödülü’ne layık görülen Hatayspor’un eski antrenörü Gökhan Zan, mükafata için teşekkür ederek, “Ancak keşke memleketime bir şey olmasaydı da bu türlü bir mükafata layık görülmeseydim. Fakat toplumsal sorumluluk projelerine değer veren başta TFF Liderimiz Mehmet Büyükekşi ve idare şurası olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür etmek istiyorum. Ben Hatayspor özelinde liderimize Hatay ve Hatayspor’a yaptıkları yardımlardan ötürü, tüm idare şurasına bir Hataylı olarak, Hatay’ın evladı olarak çok teşekkür ediyorum. Ayrıyeten Volkan hocama da çok teşekkür ediyorum. Ulusal Kadrodan arkadaşım, karşılıklı oynadık. Şu anda da Hatayspor’un başında. Yaptıklarından ötürü ve bir Hataylı üzere davrandığı için kendisine teşekkür ediyorum. Güzel ki varsın Volkan kardeşim. Sayın liderim tekrardan çok teşekkür ediyorum. Uygun ki varsınız.” sözlerini kullandı.

Atiba Hutchinson: “Saha içerisinde her vakit düzgün bir insan olmaya ve rakiplerime hürmet göstermeye çalıştım”

TFF Özel Mükafatına layık görülen isimlerden Beşiktaş’ın eski futbolcusu Atiba Hutchinson ödül merasimine canlı ilişki ile katıldı. Ödüle layık görüldüğü için teşekkür eden Atiba, “Türkiye son 10 yıl boyunca konutum oldu. Türkiye’de oynamak benim için her vakit çok hoştu. Saha içerisinde her vakit düzgün bir insan olmaya ve rakiplerime hürmet göstermeye çalıştım. Bu ödül için hepinize minnettarım” halinde konuştu.

TFF 2022-2023 Sezonu Fair Play / Adil Oyun Mükafatları Merasimi toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

– Dönemin En Centilmenleri Kararlarının Gerekçeleri-

 • Spor Toto Muhteşem Lig
  1. En Centilmen Grup: Otomobilim.com Konyaspor

Ligde oynadığı 35 maçta direkt kırmızı kart görmeyen tek kadro olan Otomobilim.com Konyaspor, Heyet tarafından “En Centilmen Takım” olarak belirlenmiştir. 

 1. En Centilmen Futbolcu: Ferhat KAPLAN (Bitexen Giresunspor)

Türkiye Kupası 4. Turu’nda oynanan Bitexen Giresunspor-Ankaraspor maçında, uzatma mühletleri içerisinde yanılgılı gol yiyen ve bu nedenle büyük keder yaşayan genç meslektaşı Bayram Kılıç için kendi kalesinden 100 metre depar atarak karşı kaleye giden ve rakibini teselli eden Bitexen Giresunspor oyuncusu Ferhat KAPLAN, örnek davranışı nedeni ile konsey tarafından “En Centilmen Futbolcu” olarak belirlenmiştir.

 1. En Centilmen Teknik Yönetici: Volkan DEMİREL (Atakaş Hatayspor)

Gerek Atakaş Hatayspor’un sarsıntı felaketi nedeni ile ligden çekilme kararını almadan evvelki müsabakalarda kadronun kart performansı, gerek maç önü-maç sonu toplantılarında rakip/hakem hakkında hürmet çerçevesinde verdiği demeçler ile centilmen halini ortaya koyan Atakaş Hatayspor Teknik Yöneticisi Volkan DEMİREL, konsey tarafından “En Centilmen Teknik Direktör” olarak belirlenmiştir. 

 1. En Centilmen Taraftar: Corendon Alanyaspor

Sezon içinde ekiplerine olan tutkularının yanında rakip deplasman taraftarlarına olan saygılı yaklaşımları ve oynanan maç sayısına oranla PFDK kayıtlarına nispeten daha az girmeleri nedeni ile Corendon Alanyaspor taraftarları şura tarafından “En Centilmen Taraftar” olarak belirlenmiştir.  

 1. En Centilmen Başkan/Kulüp Yöneticisi: Aday Gösterilmemiştir. 

Sezon içerisinde liderler yahut başka yöneticiler düzeyinde fair-play ve toplumsal sorumluluk çerçevesinde kişisel eylem/davranışları tespit edilemediğinden şura, “En Centilmen Başkan/Yönetici” kategorisinde bir aday belirlememe kararı almıştır. 

 • TFF 1. Lig
  1. En Centilmen Kadro: Pendikspor

2022/23 döneminde play-off serisi sonucunda muhteşem lige çıkmaya hak kazanan Pendikspor, dönem içerisinde oynadığı maçlarda hem direkt hem de ikinci sarı kart kaynaklı olarak hiç kırmızı kart görmediğinden ötürü heyet tarafından “En Centilmen Takım” olarak seçilmiştir. 

 1. En Centilmen Futbolcu: Marco Filipe Lopez PAIXAO (Altay SK)

2018 yılından bu yana Altay SK forması giyen Marco PAIXAO, bu müddet zarfında 4 kere gol hükümdarı olma muvaffakiyetini gösterirken birebir vakitte tüm mesleği boyunca kırmızı kart görmemesi ile takdire şayan bir davranış stili sergilemektedir. Bu çerçevede değerlendirmesini yapan konsey, “En Centilmen Futbolcu” kısmında Marco PAIXAO’nun seçilmesini kararlaştırmıştır.  

 1. En Centilmen Teknik Yönetici: Hüseyin EROĞLU (Yılport Samsunspor)

TFF 1. Ligde şampiyon olarak Harika Lig’e direkt yükselen Yılport Samsunspor’un Teknik Yöneticisi Hüseyin EROĞLU 2006 yılında başladığı teknik adamlık mesleğinde bugüne kadar hiç Disiplin Kurulu’na sevk edilmemiş, hakkında hiçbir ceza kararı çıkmamıştır. Altınordu ile TFF 3. Lig ve 2. Lig şampiyonlukları kazanıp TFF 1. Lig Play-Off finali oynarken ve Samsunspor ile Harika Lig’e yükselirken futbol ailesi ve yönelik olumsuz tek bir açıklaması olmamış, Alandaki rakiplerine sürekli hürmet duymuştur. Kelamları, davranışları ve vizyonu ile ülke futbolumuzun marka kıymetini yükseltme maksadı içerisinde olmuştur.

Bu anlayış içerisinde konsey, “En Centilmen Teknik Direktör” olarak Hüseyin EROĞLU’nun ilan edilmesini uygun bulmuştur

 1. En Centilmen Taraftar: Aday Gösterilmedi

Kurul yapmış olduğu incelemenin sonucunda kişisel yahut küme halinde rastgele bir ekip taraftarına yönelik aday göstermeme kararı almıştır.

 1. En Centilmen Başkan/Kulüp Yöneticisi: Cumhur GENÇ (Sakaryaspor)

Kazandığı ve kaybettiği maçlarda, ayrımsız olarak rakip gruplara ve yöneticilerine karşı saygılı yaklaşımları, iç saha maçlarında bile, rakiplerinin alandaki emeğine ve yöneticilerine duyduğu hürmet gereği abartılı gol sevincinde bulunmamaya ihtimam göstermesi, ağır ve ateşli taraftar baskısına karşın sakin, sağduyulu ve örnek davranışları nedenleri ile konsey tarafından “En Centilmen Başkan/Kulüp Yöneticisi” olarak Cumhur GENÇ Seçilmiştir.

– Özel Centilmenlik Mükafatı Konsepti – 

Yıl içerisinde yapmış oldukları aksiyonlar ve ortaya koydukları karakterler ile toplumsal sorumluluk ve fair play açısından kıymetli bulunan fakat daha evvel tasnif açısından muhakkak bir yere konumlandırılmamış nitelikteki davranışların ödüllendirilmesi için heyet, genel konseptte bir ödül oluşturulması ve aşağıda belirtilmiş olan kişi/kurumlara verilmesini uygun bulmuştur. 

 • Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) U12 İzmir CUP

“İyi Birey, Yeterli Vatandaş, Uygun Futbolcu” mottosu ile, bu toprakların çocuklarına fırsat eşitliği yaratan, özgüven aşılayan ve yanı sıra birer dünya insanı olmaları için her hususta bilimsel ve fizikî eğitim veren, onları hayata hazırlayan örnek bir kurumdur. Buradan yetişen çok sayıda futbolcumuz ülke ve Avrupa futbolunun en güçlü ekiplerinde ve ulusal ekibimizde muvaffakiyet ile ülkemizi temsil etmektedir. Ayrıyeten Avrupa ve ülke futbolumuzun en başarılı kulüplerinin 12 yaş kümesi futbolcuları için her yıl organize ettiği ve bu yaş gurubu için Avrupa’nın en değerli tertibi olan “U12 İZMİR CUP” başka bir muvaffakiyet hikayesidir. Bu yıl yapılan turnuvada, 20 ülkeden 42 si yabancı 72 grubun bir ortaya gelmiş ve bu yılki futbol buluşması FC Bayern München’in şampiyonluğu ile sonuçlanmıştır. Ülke futboluna sağladığı yenilikçi vizyon ve kazandırdığı örnek atletler yanı sıra “U12 İZMİR CUP”ı yıllardır organize ederek, ülke tanıtımına ve futboluna verdiği büyük takviyeden ötürü yeşil yerlere kıymet ve hoşluk katmaktadır. Bu özelliği ile heyet, Altınordu Futbol Akademisine belirlenen konseptte mükafatın verilmesini uygun görmüştür. 

 • Türkiye Muhteşem Lig Profesyonel Futbol Kulüpleri Vakfı (Kulüpler Birliği)

Ülkemizi yasa boğan Kahramanmaraş sarsıntılarında organize olarak “Omuz Omuza” yardım kampanyasının düzenlenmesinde ve kampanyaya sunulan katkının artırılmasında gösterdiği gayretten ötürü konsey, Türkiye Üstün Lig Profesyonel Futbol Kulüpleri Vakfı’nı mükafata layık görmüştür. 

 • Beşiktaş JK

Beşiktaş’ın Vodafone Park’ta Fraport TAV Antalyaspor’u konuk ettiği maç, dünyanın gündemine oturdu. Birinci zelzelenin yaşandığı saat olan 4.17’ye ithafen maçın 4’üncü dakika 17’nci saniyesinde oyun durdu ve Beşiktaşlı taraftarlar, sarsıntı bölgesindeki çocuklara gönderilmek üzere yanlarında getirdikleri binlerce oyuncağı tribünlerden alana gönderdi. “Bu oyuncak sana arkadaşım” projesi kapsamında stat hoparlöründen “Bir diğerdir benim memleketim” müziği çalınırken, skor tabelasında 11 ilin plaka kodu sergilendi. Bu manalı tertip toplumsal sorumluluk uygulaması açısından konseyce mükafata layık görülmüştür. 

 • Volkan DEMİREL ve Gökhan ZAN

Futbol ailesinin doğal üyelerinden olan Volkan DEMİREL ve Gökhan ZAN sarsıntı gerçekleştikten sonra bölge aldıkları inisiyatif, ekosistemin harekete geçmesi ve yardım kampanyalarının hakikat vakitte, yanlışsız yere ulaşmasına yönelik gösterdikleri insanüstü efor ile hatırlanmaktadırlar. Bu özellikleri ile heyet, kendilerine ödül verilmesini uygun bulmuştur. 

 • Atiba HUTCHINSON

Beşiktaş JK kulübüne transfer olduğu 2013 yılından beri Harika Ligde 270 maça çıkan Atiba, gösterdiği beyefendi duruşu, rakibe, oyuna ve kadro arkadaşlarına hürmeti ile futbol ailesinin tüm paydaşlarınca takdir toplayan bir profil çizmiştir. Bu dönem futbol hayatını noktalayan Atiba’nın uzun Türkiye seyahatinde sergilediği centilmen duruş nedeni ile konsey kendisini mükafata layık görmektedir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34