İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

140 bin çalışanı ilgilendiren görüşmeler başlıyor: İlk teklif geldi

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Küme Toplu İş Kontratında (TİS), en düşük saatlik fiyatın 65 liraya yükseltilmesi, birinci 6 ay için artırım oranının yüzde 80, kıdem artırımının yüzde 29,14 olması teklif edildi.

140 bin çalışanı ilgilendiren görüşmeler başlıyor: İlk teklif geldi
05 Eylül 2023 - 1:00

Sendikadan yapılan açıklamaya nazaran, toplumsal haklarla birlikte toplam yüzde 119,05 artırım teklifi verilirken, 2 yılı kapsayan mukavele teklifinde, yılın ikinci 6 ayı için enflasyon farkı ile yüzde 5, üçüncü 6 ay enflasyon farkı ile yüzde 5, dördüncü 6 ay enflasyon farkı ile yüzde 5 artırım istendi.

Ayrıca ulusal bayramlar, dini bayramlar ve arife günlerinde çalıştırılan personellerin yüzde 100 artırımlı ödenen fiyatlarının yüzde 200 artırımlı ödenmesi, 30 gün boyunca devamsızlık yapmayan sendika üyesi emekçilere 2 günlük fiyatları meblağında devamlılık primi verilmesi, gece çalışma tazminatının yüzde 10’dan yüzde 20’ye yükseltilmesi, bu oranın üzerinde ödeme yapılıyorsa tıpkı halde devam edilmesi teklif edildi.

İmza tarihine kadar geçen müddet boyunca sendika üyesi çalışanlara her ay fiyat ödemeleri ve imza tarihine kadar oluşacak alacak farklarından mahsup edilmek üzere 5 bin lira avans verilmesi, sendika üyesi çalışanın çocuğunun sünneti için kullanılmak üzere 2 gün müsaade verilmesi TİS’te yer aldı.

Türk Metal Sendikası Genel Lideri Pevrul Kavlak, 2023-2025 MESS Küme TİS teklifini hazırladıklarını belirterek, “Sözleşme masasından her zamankinden güçlü kalkacağız” sözünü kullandı.

Grup Toplu İş Mukavelesi, yaklaşık 140 bin çalışanı, aileleriyle birlikte hesaplandığında 600 bine yakın kişiyi ilgilendiriyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34